
Така че изглежда просто, когато го изброим така, нали? Но избирането на правилния планински велосипед все още може да изглежда плашещо. Първо, ще ви уверим, че в наши дни има толкова много добри планински велосипеди, че наистина е трудно да се объркате. Печалбите и разликите често са незначителни, затова се съсредоточете върху важните неща, които очертаваме по-долу, и запомнете каква е целта – да се забавлявате по пътеките. Затова не наблягайте на детайлите и тръгнете да се возите!
Видове планински велосипеди
И така, каква е сделката с всички тези стилове на планински велосипеди в наши дни? Въпреки че има много различни термини, които производителите използват, за да опишат своите велосипеди, има 4 основни типа: Cross Country (XC), Trail, All Mountain (Enduro) и Downhill (DH).
Трейл планински велосипеди
С тази категория се свързват повечето хора, когато мислят за „планински велосипед“. Пътеките са швейцарските армейски ножове за планинско колоездене и са едновременно страхотни алпинисти и способни спускащи се. Trail велосипедите добавят повече окачване, повече гравитационно ориентирани компоненти (като по-дебели гуми за по-добро сцепление и по-големи спирачни ротори) и по-спокойна геометрия от своите събратя XC, за да ги направят по-способни на всякакъв терен. Виждате ли себе си на целодневни епични разходки на беккантри, както и да блъскате из града и местните ви пътеки? Измервате ли возията си в усмивки и усмивки, а не в секунди? Ако се интересувате от планинско колоездене нагоре точно толкова, колкото и надолу и търсите от време на време падане или скок, пътеката под наем вероятно е това, което търсите.
Trail велосипедите се предлагат с 27,5 ”или 29” колела. Окачването може да бъде от 4,7 “/ 120 мм до 6” / 150 мм ход (отпред и отзад).
Геометриите на пътеките са типизирани от “неутрални” ъгли на главата (66 ° или 68 °), но варират в широки граници в зависимост от различните стилове на каране.
Гумите на пътеките за велосипеди ще постигнат баланс между издръжливост, сцепление и ефективност на търкаляне.
Всички планински или ендуро планински велосипеди
Можете да наречете тази категория едър братовчед на пътеката. изцяло планинските велосипеди са в центъра на състезателния формат, наречен „Ендуро“, където е необходимо катерене, но само отсечките за спускане се измерват и отбелязват. Изцяло планински или ендуро планински велосипед е идеалното оборудване, ако сте готови да спечелите своето пътуване с педали, но наистина сте в него за спускане с мисъл за технически терен и ефирно време. Като се има предвид това, ако искате да пропуснете педалите и да направите няколко обиколки в велопарк или дори на терен с достъп до совалка, изцяло планински велосипед може да се справи и с това.
Планински велосипеди за спускане и фрийрайд
Велосипедите за спускане са предназначени за стръмни, тежки терени, скорост, големи падания и скокове. С тези мотори обикновено търсите някакъв друг път до върха на пътеката, независимо дали това е туризъм, совалка или седалков лифт. Те просто не са принудени да вървят в друга посока, освен надолу. Ако дори не се интересувате отдалеч от въртене на педали нагоре, разполагайте с пътеки и терен, които да поддържат високи скорости и ефирно време, а нивото на умения да се справите в тези ситуации, мотоциклетът за спускане е това, което търсите.
Огромни рамки с 6,7 “/ 170 мм – 10” / 250 мм + ход на окачването отзад и 7 “/ 180 мм – 8” / 200 мм отпред с вилки с двойна корона, които приличат на нещо, което може да видите на мотоциклет.
Тези мотоциклети са изключително отпуснати (ъгъл на главата под 65 °) и имат много нисък център на тежестта (долна скоба) за увереност на стръмен терен и агресивни, кафяво-прахови ъгли.
Гумите на мотоциклети за спускане са пригодени за сцепление и издръжливост с двуслойни (помислете двойно дебели) кожуси за сцепление и издръжливост.
Геометрия и спецификации на планинските велосипеди
След като сте в правилния квартал, след като сте избрали типа планински велосипед, който искате, как да стесните между различните велосипеди в тези категории? Марката и цената определено вземат предвид тук, но ако искате да сте по-научни, можете да сравните геометрията и спецификациите. За пълна разбивка на тези измервания вижте нашето ръководство за геометрия на планински велосипеди. Основният извод е, че разликите в спецификациите като обхват, ъгъл на главата на тръбата и дължина на веригата влияят върху прилепването на мотора и начина, по който се кара. Ако цялата тази беседа звучи като чужд език, най-добре е да запишете някои общи бележки за тези разлики и да тръгнете по пътеките! Всъщност карането на колело е най-добрият начин да видите какво работи за вас.
Оразмеряване на планински велосипеди
Имаме пълен справочник за оразмеряването на планинските велосипеди, но ето основната същност – правилно монтираният велосипед е от съществено значение за доброто прекарване по пътеките. Започнете с таблица с размери и работете от там и не забравяйте, че оразмеряването може да варира при различните марки. Фактори като стил на каране, размери на тялото (дълги крака, къс торс и т.н.) и способност изравняват всички фактори при вземането на решения за оразмеряване. Всичко това са добри неща, които трябва да запомните през целия процес на избор на планинско колело.
Pages: